על ההבדלים בין טכנולוגיות ההדפסה השונות

קיימות מספר טכולוגיות להדפסה תלת-מימד אך כולן עובדות על אותו עיקרון, הדפסת שכבות אחת על השניה כך שבסוף ההליך נקבל אובייקט 3D, זוהי למעשה הדפסת שכבה ב 2D על ציר X ו-Y, וכאשר מדפיסים שכבה על שכבה, הדפסה על ציר ה-Z, לגובה, מקבלים אובייקט 3D.

ההבדלים העיקריים בין הטכנולוגיות השונות מתבטא הן בסוג החומר ההדפסה ובצורתו הגולמית: מוצק, נוזל או אבקה. מדפסות FFF/FDM פועלות על סליל פלסטיק (פילמנט( בקוטר 1.75/3.00 מ”מ בעוד מדפסות SLA פועלות על שירף (נוזל פלסטי), והן בטכנלוגיה היוצרת את השכבות, מדפסות SLA משתמשות בקרני  UV לאיחוי הנוזל פלסטי ויצירת השכבות בעוד מדפסות FFF/FDM יוצרות את השכבות באמצעות התכה ושיחול הפלסטיק שכבה על גבי שכבה.

FDM/FFF - Fused Filament

טכנלולוגיה זאת משתמשת בטמפ’ ההתכה של החומר גלם בכדי לגרום לנזילת החומר והנחתו שכבה על גבי שכבה לייצירת המודל. סוג זה של מדפסות 3D מתחלק ל-3 משפחות, Darwin/Mendel/Delta, בעלות מערכת צירים שונות, ולכל מדפסת יתרונותיה.

FDM – Fused Deposition Modelling

FFF – Fused Filament Fabrication

מדפסות Darwin הינן מדפסות בעלות גוף סגור וסולידי ומערכת צירים מורכבת, ציר X ו- Y מקובעים לחלק העליון של המדפסת וציר ה Z נעה מטה, הדבר המאפשר להדפיס במהירויות גבוהות יותר וברזולוציה גבוה יותר (20 מיקרון). אילו הן מדפסות יקרות יותר בקנייה ובתחזוקה. בדומה למדפסות Zortrax.

מדפסות Mendel הינן מדפסות בעלות גוף פתוח וקל ומערכת צירים פשוטה בה כל ציר פועל בנפרד, ציר ה- X אחראי על תזוזת ראש ההדפסה לצדדים, ציר ה- Y אחראי על תנועת משטח ההדפסה וציר ה- Z על תנועת ראש ההדפסה מעלה ומטה. אילו הן מדפסות זולות יותר וקלות לתחזוקה בעלות רזלוציה גבוה (50-100 מיקרון). בדומה למדפסות Creality3D ומדפסות Monoprice.

מדפסות Delta הינן מדפסות בעלות מבנה צר, משטח הדפסה עגול, וגבוה בעלת מערכת צירים אנכית הפועלים בתיאום מלאה בכדי להזיז את ראש ההדפסה על שלושת הצירים, X Y ו- Z. מערכת הצירים מייקרת את עלות המדפסת והתחזוקה ואידיאלית להדפסות גבוהות.

SLA/DLP/LCD – Stereolithography

סטריאוליתוגרפיה הינו תהליך איחוי של פולימר נוזלי (Resin) באמצעות חשיפה קרני אור (U.V), ובמאצעות איחוי השכבות אחת על השניה נוצר האובייקט תלת-מימד.

ישנן מס’ שיטות לאיחוי הפולימר אך כולם פועלות על אותו בסיס של איחוי הפולימר הנוזלי, הקרנה באמצעות מקרן DLP או מסך LCD או באמצעות לייזר (SLA). המדפסות בנויות כך שישנו ציר אחד, ציר ה-Z, אשר מרים את משטח ההדפסה כלפי מעלה עם כל איחוי שכבה, ובבסיס המדפסת נמצא מקור קרני ה U.V.  אשר מעליה נמצאת האמבטיה בעלת תחתית שקופה, המכילה את הפולימר הנוזלי. אילו מדפסות בעלות רמות דיוק גבוהות יותר ורזולוציה גבוה (20 מיקרון), פופלריות בתעשיות כגון: רפואת שיניים, תכשיטנות, בובות מיניטוריות.

SLS - Selective Laser Sintering

סינטור הינו תהליך אשר מחממים את חומר הגלם לטמפ’ הנמוכה משמעותית מטמפ’ ההתכה בכדי ליצור תנועה של חלקיקי האבקה כך שיתאחו לגוף קשיח, מדובר בטכנלוגיה מתקדמת מאוד המאפשרת לעבוד עם חומרים בעלי הרכב הנדסי ייחודי ותכונות ייחודיות המתאימות לתעשיות מתקדמות, כגון: מתכת. מדפסות מטכנולוגיה זו משתמשים בלייזר עוצמתי בכדי להמיס ולהתיך את האבקה. מורכבות הטכנלוגיה וחומרי הגלם מייחדת את את המדפסות תלת מימד לתעשיות ייחודיות, כגון: רכב, תעופה, חלל וכו’.

למידע נוסף

×
×

עגלת קניות