המדריך לרכישת מדפסת תלת-מימד

שוק המדפסות תלת-מימד עבר שינויים משמעותיים במהלך השנים האחרונות, התפתחות הטכנלוגית ברמת התוכנה ועלויות ייצור נמוכות הציפו את השוק עם מגוון רחב של מדפסות תלת-מימד. כיום קל יותר מבעבר ליצור עם מדפסות תלת מימד, עלויות הייצור נמוכות ותוכנות העיצוב והחיתוך המתקדמות הפכו את עולם המדפסות תלת-מימד נגיש לכולם.

מה שמעלה את השאלה: איזו מדפסת תלת-מימד לרכוש?

בכדי לדעת איזו מדפסת לרכוש אנו נעבור על הפרמטרים המרכזיים בכדי שתוכלו לבחור את המדפסת תלת-מימד הטובה ביותר עבורכם, שתתאים למטרות אותה אתם רוכשים מדפסת 3D.

 • טכנולוגיה – ישנם מס’ טכנלוגיות הדפסה שונות, FDM/SLA/SLS, אך כולן עובדים על עיקרון של הדפסה שכבה על גבי שכבה, ההבדלים העיקריים נובעים בטכנלוגיה ליצירת השכבה, התכה או איחוי, ובחומר הגלם, מוצק/נוזל/אבקה. במדריך זה נתרכז במדפסות FDM/FFF ובמדפסות LCD/DLP/SLA, למידע נוסף אודות הטכנולוגיות השונות לחץ כאן.
 • רזולוציה– רזולוציית מדפסות תלת-מימד נמדדת במיקרונים, 100 מיקרון = 0.1 מ”מ, הקובעת את עובי השכבה בה תרצו להדפיס, ככל שהרזולוציה תהיה גבוה יותר, עובי השכבה נמוך יותר, איכות ההדפסה תהיה גבוה יותר אך מנגד זמן ההדפסה יהיה ארוך יותר. הרזולוציה המומלצת משתנה בהתאם לצורך של המדפיס, הסטנדרתי הינו 100 מיקרון, ובתעשיות מסויימות ישנה דרישה לרזולוציה גבוה יותר של 20 מיקרון, כגון: תכשיטנות ורפואת שיניים.
 • מהירות הדפסה – במדפסות FDM/FFF מהירות ההדפסה נמדדת במ”מ לשניה והיא נקבעת בהתאם לרמת הפרטים, מורכבות האובייקט ולסוג החומר איתו מדפיסים, לדוג’: חומרים גמישים מצריכים עבודה במהירות נמוכה של 20-30 מ”מ לשניה. מהירות מקס’ מומלצת: 100-150 מ”מ לשניה. במדפסות SLA מהירות ההדפסה נקבעת לפי אורך החשיפה לקרני ה .U.V, אשר מושפעת מרזולוציית ההדפסה, עובי השכבה.
 • משטח הדפסה – משטח ההדפסה הינו פרמטר משמעותי משום שהוא קובע את נפח ההדפסה האפשרי, אך חשוב לדעת שעדין ניתן להדפיס מודלים בעלי נפח גדול יותר ממשטח ההדפסה ע”י הדפסה המודל 3D במס’ חלקים. חשוב לדעת מה גודל האובייקטים אותם נדפיס לרוב. בנוסף, חשוב מאוד שמדפסת תלת מימד תהיה בעלת משטח הדפסה מחומם, בכדי ליצור הדבקה טובה של האובייקט למשטח ההדפסה. מדפסות SLA אינן מצריכות משטח חימום.
 • הזנה – ישנם 2 סוגי הזנה, ישירה ו- Bowden, ההבדל ביניהם הוא מיקום מנוע ההזנה. בהזנה ישירה המנוע נמצא בצמוד לראש הדפסה, בדומה ל Monoprice Select Plus ול- Zortrax M200 Plus, ובהזנה באמצעות Bowden המנוע נמצא מרוחק מראש ההדפסה, בדומה ל Creality3D CR-10S ול-Creality3d Ender 3

   ישנם אסכולות המעדיפות הזנה ישירה משום שדורשת פחות עבודת כיול וישנם אסכולות המעדיפות הזנה Bowden משום שזה מוריד משקל מראש ההדפסה ולכן ניתן להדפיס במהירויות גבוהות יותר ותחזוקה קלה יותר. במדפסות SLA אין עוסקים בהזנה משום שהתחיל נעשה ע”י איחוי הפולימר הנוזלי.

 • חומרים – לחומרי ההדפסה יש חלק משמעותי בעולם המדפסות תלת-מימד, חשוב להכיר את תכונות החומרים בכדי לבחור נכון את החומר שימלא את מטרות האובייקט. חשוב לדעת את מגבלות הטמפ’ של המדפסת, ראש ההדפסה ומשטח ההדפסה, משום שישנם חומרים פשוטים הדורשים טמפ’ עבודה נמוכות וחומרים מורכבים הדורשים טמפ’ עבודה גבוהות. כך גם עם משטח ההדפסה. חשוב מאוד לבחור פילמנט (חומר פלסטיק להדפסה) שיהיה בעל קוטר התואם למדפסת שלכם, 1.75/3.00 מ”מ. מדפסות SLA/DLP/SLA פועלות על פולימר נוזלי (Resin) וחשוב להתאים את סוג החומר לטכנולוגיית חשיפת קרני ה U.V.
 • מערכת סגורה/פתוחה – מערכת פתוחה הינה מערכת שהמידע אודות החומרה והתוכנה של המדפסת תלת-מימד נגיש לציבור, ולמעשה המידע מאפשר למשתמש לבנות ולפתח את המדפסת. באנלוגיה לעולם הסמארטפונים, מדפסות בעלות מערכת פתוחה דומות במהותן לסמארטפונים מבוססי אנדרואיג, בעוד מדפסות בעלות מערכת סגורה דומות במהותן לסמארטפון מבוסס iOS המגבילות את המשתמש אך מעניקות ממש נוח וקל יותר לשימוש, Plug&Play.
 • מדפסות בעלות מערכת סגורה מגיעות עם תוכנת חיתוך של חברת המדפסות, בדומה למדפסות Zortrax המגיעות עם תוכנת החיתוך Z-Suite, ובמרבית המקרים המדפסות ילוו עם חומרים של חברת המדפסות כך שהמדפסות כבר מכויילות לחומרי ההדפסה השונים לעבודה קלה ומהירה יותר עם המדפסת.
 • מדפסות בעלות מערכת פתוחה הינן פתוחות לשימוש עם גוון רחב של תוכנות חיתוך המבוססות על קובץ GCODE, כגון: Slic3r, Cura ו – Simplify3D. במדפסות פתוחות המשתמש חופשי להשתמש עם איזו חומר שירצה, כל עוד המדפסת מותאמת לאותו החומר, הן בטמפ’ העבודה והן בקוטר הפילמנט. מדפסות פתוחות מצריכות בניית פרופילים למדפסת תלת מימד בהתאם לחומר ולדגם המדפסת, דבר המצריך יותר התעסקות עם תוכנת הכיול אך כיום תוכנות החיתוך קלות ונוחות יותר לשימוש, וחלקן מציעות מגוון פרופילים מוכנים למגוון מדפסות ובכך להקל את תהליך הכיול

 • אחריות ותחזוקה – במדפסות FDM/FFF חשוב לברר כי ישנה אחריות של שנה על הרכיבים המרכזיים, כגון: לוח בקרה, מסך וכו’. כמו כן, גם במדפסות SLA/DLP/SLA יש לברר כי ישנה אחריות של שנה על הרכיביים העיקריים, ואחריות של 3 חודשים על מקור חשיפת קרני ה U.V.

למידע נוסף

×
×

עגלת קניות