ההיסטוריה וההתפתחות של הדפסה תלת מימדית

הטכנולוגיה מביאה איתה המון חידושים ומדהים לראות היכן היינו מבחינה טכנולוגית לפני עשור ושני עשורים ואיפה אנחנו נמצאים כיום. הסממן הבולט ביותר לכך הוא הטלפון הסלולרי, שהוא חלק דומיננטי בחיים של כל אחד ואחד מאיתנו, אך אחד החידושים המעניינים והמרתקים ביותר הוא זה של ההדפסה התלת מימדית, שהיא טכנולוגיה שמאפשרת לנו להוציא אובייקטים תלת מימדיים היישר מתוך המחשב האישי.

המדפסות התלת מימדיות משמשות בדרך כלל לצורך יצירה של אבטיפוס של מוצרים שונים, ועובדות בצורה מאוד מדויקת של בניית שכבות על גבי שכבות של חומר עד ליצירת המוצר המוגמר. בעבר, מדפסת תלת מימד הייתה נפוצה רק במשרדים ובשימוש של חברות גדולות בתחום הטכנולוגיה, אך כיום ניתן למצוא מדפסת 3d גם בבתים פרטיים ולשימוש פרטי. כדי להבין את הערך של המדפסות התלת מימדיות, שווה להבין מהיכן הן הגיעו ובאיזו מהירות הן התפתחו עם השנים.

חברת D Systems3 הייתה החברה הראשונה שייצרה אבטיפוס של מדפסת 3d מקצועית בשנת 1983. המדפסת הייתה פרימיטיבית מאוד ורק בשנת 2004 פיתח מדען בשם אדריאן בויר פרויקט בשם reprap שמטרתו הייתה לייצר הדפסה תלת מימדית בקוד פתוח, אשר יאפשר שימוש נרחב ומגוון הן בפן הפרטי והן בפן המסחרי. אם בעבר המדפסות התלת מימדיות היו קטנות וכאלו שעובדות עם חומר דמוי פלסטיק, כיום אפשר לייצר הדפסות גם ממתכת ואלומיניום.

תחומים מגוונים ושונים

מדפסת תלת מימד היא עדיין לא פריט נפוץ שנמצא בכל בית כמו מחשב או טאבלט, אך עם זאת, לאור השימושים השונים והמגוונים, והאטרקטיביות של תהליך העשייה, סביר להניח שזה יקרה בשנים הקרובות. המדפסות הללו כבר נמצאות בהרבה מאוד חברות טכנולוגיה לשירות העובדים, ואפילו במוסדות לימודיים ואקדמיים לשימוש התלמידים.

השימוש במדפסת תלת מימדית מתאים להרבה מאוד תחומים. מהנדסים ותעשיינים יכולים להשתמש במדפסות הללו כדי לייצר חומרים מותאמים אישית לצרכים שלהם, מעצבי האופנה והמעצבים התעשייתיים יכולים לייצר דגמים מוקטנים וחסכוניים של יצירות עתידיות, אדריכלים יכולים לייצר מודלים מלאים ומוקטנים לתוכניות הבנייה, שנותנים מוחשיות לפרויקט וסטודנטים יכולים לייצר דגמים למגוון רחב של נושאים למען פרויקטים אקדמיים. בנוסף, יש כיום הרבה אנשים שקונים מדפסות תלת מימדיות למען תעסוקה בשעות הפנאי, מכיוון שניתן לייצר צעצועים מעניינים לילדים ואפילו כלי בית כמו מזלגות, מעמדים לטלפון הנייד, כוסות, קופסאות ומה לא.

מאז שנת 2004, ההתקדמות בתחום ההדפסה התלת מימדית מתקדמת באיטיות אך ביעילות. המודלים נעשים מתוחכמים יותר, החומרים מגוונים יותר והשימוש הוא פרקטי ועוזר גם בנושאים כמו רפואה ומחקר. כיום, כל אחד מכיר את תחום ההדפסה התלת מימדית והוא אינו נראה כמו משהו שהגיע אלינו מהעתיד.  מדפסות תלת מימדיות הן פאר היצירה כיום, הן באות לידי ביטוי הן בשימוש תעשייתי ועסקי וכמובן בשימוש הפרטי, ומרתק לראות כיצד הן התחילו לעומת איפה הן נמצאות היום.

למידע נוסף

×
×

עגלת קניות