איך לבנות מדפסת תלת מימד?

אם עד לפני עשור פגשה המדפסת התלת מימדית את התעשיינים והתאגידים בלבד, כיום היא כבר נהנית מביתיות מפנקת על שולחן העבודה ולצד אינספור בעלי מקצוע מוכשרים ומספקת להם שפע של דגמים, תוצרים, מודלים, גופים ואובייקטים למבחר עצום של מטרות. בעוד שמרבית רוכשי המדפסות נעזרים בה כדי להגשים ולממש פיתוח ותוצרת, יש גם לא מעט טכנולוגים חובבים שמעוניינים להכניס אותה הביתה ולייצר דרכה שלל מוצרים ורכיבים.

אלא שטכנולוגיה היא ברוב המקרים עסק יקר. וכאשר מדובר על מכונה המייצרת עצמים אמיתיים תלת מימדיים שנראים בדיוק כפי שראה בדמיונו היוצר (או הגרפיקאי…), עלותה כבר איננה נמוכה. אמנם ישנן מדפסות ביתיות שעולות לא יותר מהסמארטפון שלכם, אך רכישת המדפסת תלויה בצורך האישי של הדברים שאותם אתם מבקשים ליצור, העמידות, היקף האחריות ויכולות המכונה כמובן.

הדפסות תלת מימד בגרסת “עשה זאת בעצמך”

אנשים שבכל זאת מעוניינים שתהיה להם מדפסת d3 בבית ומעדיפים להימנע מרכישה, יכולים פשוט… לבנות אחת בעצמם! מובן שדרושה לכם גישה טכנית מעולה (ולא, ניסיון בהרכבת צעצועי ביצת הפתעה לא יספיק לכם הפעם), הבנה בשפה האנגלית (רוב המדריכים מופצים באנגלית) והמון סבלנות מפני שהדבר מצריך גם הזמנות ורכישות של מוצרים שונים, כדי להרכיב את המדפסת.

בנייה עצמית של מדפסת תלת מימד היא פרויקט ארוך ומורכב אך בהחלט אפשרי. ברשת קיימים קיטים לרכישה שילמדו אתכם כל מה שצריך מהרגע הראשון ויפרטו את הרכיבים שעליכם להשיג: ברגים, מנועים, כרטיסים, חלקי פלסטיק ועוד. היופי הוא, שאתם קונים את כל הרכיבים הללו פעם אחת בלבד, מפני שבפעם הבאה, כבר תוכלו להדפיס אותם בעצמכם…

נהוג שכל מדפסת 3D עוברת מספר שלבי בנייה, מביצוע ההכנות הדרושות והבנה מלאה של התרשימים, דרך רכישת הרכיבים, החיבורים החשמליים וההרכבה, טסטים ועד הדפסה מלאה בסיום.

רוצים לבנות? הנה מספר טיפים שכדאי להכיר

כמעט כל המדפסות הקיימות מכילות משטח חימום המאפשר למודל להתקבע תוך כדי שנוצרת יתר ההדפסה. בידוד המשטח ילכוד בפנים את החום כך שהטמפרטורה תגבר או תפחת, במטרה להביא לביצוע מדויק ביותר. לכן בודדו את משטח החימום על ידי פרישת ספוג בידוד ועיטופו בנייר כסף נדבק.

טיפ נוסף וחשוב במיוחד הוא זה של מבחני הכיול. עליכם להריץ טסטים המאפשרים לבדוק את יעילות ויכולות המדפסת לפני שהיא תצא לדרך. ישנם מספר סוגי מבחנים כשהראשון ברשימה הוא Benchy שבו אתם בוחנים את ההדפסה הראשונה והאם היא מאפשרת לבצע הדפסות מדויקות ולשביעות רצונכם, מבחן האיזון שינבא כשלים עתידיים, מבחן הטמפרטורה שבו תוכלו להתחקות אחרי פגמים קיימים ולקבוע את הטמפרטורה הרצויה (מבחן זה צריך להתבצע בכל החלפת יצרן או סוג חומר) ומבחן גישור הבוחן את יכולתה של המדפסת להניח שכבות זו על זו לפי סוג החומר, קצב הביצוע ויכולת הקירור שלו.

מדפסות תלת מימד שיכולות לעניין אותך:

Ultimaker 3 Extended
Monoprice Select Plus
Creality 3D
×
×

עגלת קניות