המדריך לשימוש בחומרי הגלם להדפסות תלת מימד

תחום ההדפסות בתלת מימד מאפשר יצירת דגמים ומודלים מדויקים ומרהיבים שניתן לעצב “כחומר ביד היוצר” על פני דגמי מדפסות רבים המיועדות לשלל תחומים. מובן הרי, שכל תחום הזקוק להדפסה בתלת מימד מבטא את הצרכים שלו מאיכות ההדפסה באופן שונה: אדריכלים למשל, יהיו זקוקים לאיכות צבע מובילה, בעוד שחברות אלקטרוניקה ידגישו את הצורך בקשיחות או אלסטיות רבה של רכיבים מסוימים.

כל הדפסה מתבצעת בהתאם לתכונות האובייקט ולא מעט פעמים יוצר הדבר בלבול אדיר ביחס לחומרים שבהם כדאי להשתמש בעבור הדגם הספציפי שאנו מפיקים. כדי שלא תלכו לאיבוד בים החומרים האפשרי – לפניכם המדריך השלם לחומרי הגלם האפשריים וכיצד להתאים אותם לצרכים והתכונות של הדגם, המוצר או המודל האישי שלכם:

חומרים מרכזיים להדפסות תלת מימד:

PLA – חומר למדפסת תלת מימד עם תכונות תרמו-פלסטיות הנחשב לפופולרי והנפוץ מכל פילמנט אחר. הוא מתכלה ולכן ידידותי לסביבה, חיבור השכבות מתבצע בצורה מעולה ומבריקה והמודל מדויק ונושקה. יחד עם זאת הוא נשבר בקלות רבה יותר ויש לפעול עמו בטמפרטורות נמוכות יחסית (טמפ’ משטח העבודה 60 ואף אין חובה להשתמש במשטח), בעל מגוון הצבעים הרחב ביותר לרבות גוון זוהר בחושך.

PETG – חומר גלם למדפסת תלת מימד מסוג זה הינו חומר קשיח בעל רמת גימור גבוהה והדפסה קלה, עם תכונות סביבתיות מעולות. הוא יתאים להדפסת כל תוצר המצריך עמידות במים (למשל בקבוק או קערה) והוא מכיל את יתרונות ה-ABS וה-PLA גם יחד.

ABS Max – חומר בדרגת קושי גבוהה על בסיס נפט (רעיל) המסוגל להתמודד עם טמפרטורות גבוהות וכיום מופץ בגרסאות Non-Toxic רבות כמו אלו שמבית esun.

Nylon – הניילון הוא חזק, עם עמידות גבוהה וגמישות נמוכה. מושלם לכל תוצר המצריך חוזק וגמישות בו זמנית כמו רצועות למשל ובעל יכולות התאמה ביולוגית לשירות הרפואה ותחום האורתופדיה בפרט. מדובר בפילמנט שמגיע בצבע טבעי או שקוף וההדפסה בו מורכבת יותר. הניילון גמיש ולכן לא נשבר, ניתן לצבוע אותו והוא מצריך עבודה במשטח מחומם של 45 מעלות, עם התכה החל מ-235 מעלות.

TPE/TPU – שניהם ממשפחת הפילמנטים הגמישים, בעלי רמת עמידות גבוהה. TPU הוא בעל רמת הגמישות הגבוהה יותר מבין השניים.

PVA/ HIPS – ממשפחת המתמוססים, נועד ליצירת מודלים או אבטיפוס שמטרתם לדייק את התוצר בהדפסות הבאות. PVA מתמוסס במים וה-HIPS בתמיסת לימון.

Wood – חומר למדפסת תלת מימד המכיל אבקת עץ ומעניק לתוצר רמת גימור בעץ. לחומר זה תכונות דומות ל-PLA והוא במרקם רך יותר. בדומה לו ניתן ליישם שימוש בברונזה, פליז, נחושת ובמבוק בעלי המראה האמנותי והמרקם השונה. מודלים מחומרים אלה מודפסים בשכבות עבות עם שיוף בסוף העבודה

חומרים נוספים בשירות התלת מימד

הדף קצר מלהכיל חומרים נוספים כמו סיבי פחמן ומתכת המעניקים לכל תוצר תכונות טובות ואיכותיות. יש לוודא את החומרים טרם השימוש בהם ולהחליף אותם ככל שצרכי התוצר הסופי משתנים בעת הפיתוח.

חומרי גלם למדפסות תלת מימד שיכולים לעניין אותך:

×
×

עגלת קניות