מה זה הדפסה תלת מימדית?

מאז ומעולם הייתה האנושות יצרנית במהותה. אנשים פיתחו מוצרים שונים, אחרים שכללו אותם ואחרים נוספים יצרו אותם באופן המוני.

שיטות רבות של ייצור העניקו לאדם יכולת להרחיב את טווח ההשפעה שלו על כל תחומי החיים: המדע, הרפואה, המחקר, המזון, התחבורה ועוד שלל יכולות שמשנות מדור לדור את פני המנהגים, ההרגלים ושגרת החיים לבלי היכר.

מה עושה מדפסת תלת מימד?

הדפסות בתלת מימד הן ככל הנראה השיטה הטכנולוגית-מהפכנית הגדולה של העשור הנוכחי. אמנם אנו רק בתחילתה וככל שהיא תתרחב בעתיד כך נוכל לסמן את תחילתה והתרחבותה לשנים הנוכחיות, אבל היא כבר הפכה לזו שפותחת בפנינו דלת אל עולם חדשני, המאפשר לראשונה ליצור, לעצב ולייצר באופן פיזי שלל גופים, דגמים, מודלים, אובייקטים – כפי שתכנן אותם המעצב הגרפי או המהנדס שעבד על התוכנה הממוחשבת. 

מדפסות תלת מימד מספקות שיטת ייצור שבה ניתנת למכונה פקודת ביצוע, המסתמכת על קובץ ממוחשב מתוכנה ייעודית. המדפסת מקבלת את המודל ומתחילה להניח שכבה אחר שכבה עד לסיום בניית התוצר.

התוצאה: מדויקת, נקייה, קשיחה ובעלת רמת גימור גבוהה. הדפסה d3 מייתרת את הצורך במשאבי טבע רבים ובכמויות תעשייתיות, מפחיתה משמעותית את זיהום האוויר ומסוגלת לשנות בעתיד הלא רחוק את פני שרשרת האספקה (אנשים יוכלו לייצר מוצרים לעצמם מבלי להזמין אותם) ואת הכלכלה כולה!

פוטופולימר. מה?

הידעתם? מדפסת התלת מימד הראשונה הומצאה בשנת 1981 על ידי ד”ר הידאו קודמה, ממכון המחקר היפני בנגויה שהשתמש בתהליך המכונה פוטופוילמר. זוהי למעשה דרך ההתמצקות של חומרים אבקתיים או נוזליים הנקשרים זה לזה ויוצרים שכבה אחידה ועמידה. קודמה החוקר, יצר תמיסת שרף נוזלית שמכילה פוטופולימרים שהונחה כשכבות אחת על גבי השנייה ועברה התקשות באמצעות קרני לייזר. קודמה היה זה שהגיש וקיבל את הבקשה לפטנט על המצאת הקשיית השרף בעזרת לייזר.

ארבעים שנים מאוחר יותר, ביקש עובד ייצור רהיטים מסוים להקשות את ציפוי המשטח העליון של השולחנות שלו והשתמש במנורת UV כדי לבצע זאת. הוא תהה אם יוכל להקשות גם תמיסות פוטופולימריות כך שיהיה ניתן ליצור דגמים שונים ומותאמים ולמעשה המציא את הסטריאוליתוגרפיה – טכנולוגיה למיצוק על ידי שימוש בהקרנת קובץ ממוחשב על גל או קרן, כך ששכבה אחר שכבה יווצר מודל תלת מימדי שהוכן מראש. הפטנט שלו נרשם ב-1984, שנת יצירת החברה הנודעת 3D Systems שיצרה מאז ועד היום את מדפסות התלת מימד המובילות בתחום. 

השיטה הלכה והתפתחה והפכה כיום לטכנולוגיה שחולשת כמעט על כל תחומי החיים ומחיריה אף הפכו למתאימים גם לצרכן הפרטי שנהנה מיכולת הדפסה d3 במכונות קומפקטיות שאפשר להעמיד על כל שולחן. זוהי הגשמת הזדמנויות מדהימה עבור אנשי מקצוע רבים, יזמים ומפתחים שמעוניינים להפיק פרוטוטייפ (אבטיפוס) לבחינת ייצור המוני, לדגמים ומודלים להצגה בגדלים שונים, לעיצובים תעשייתיים ולהנצחת פטנטים רשמיים.

מדפסות תלת מימד שיכולות לעניין אותך:

×
×

עגלת קניות